Fatih Otel Projesi

Proje Hakkında

Proje Hakkında

Fatih ilçesi, tarihî yarımada (Suriçi) olarak da bilinen, İstanbul şehrinin kurulup geliştiği bölgede konumludur. Valilik, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı, İstanbul Emniyet Müdürlüğü ve Vergi Dairesi gibi kurumların yer alıyor olması sebebiyle İstanbul'un merkezi sayılmaktadır. 2020 yılı Aralık ayında yapılan bir çalışmaya göre İstanbul’un Avrupa Yakası’nda en çok konaklama tesisi sırasıyla Fatih (1.284), Beyoğlu (353), Şişli (206) ve Beşiktaş (101) ilçelerinde yer almaktadır. Avrupa Yakası’ndaki konaklama tesislerinin toplam yatak kapasitesi İstanbul’un yatak kapasitesinin %85’ini oluştururken Fatih, Beyoğlu, Şişli ve Beşiktaş ilçelerindeki yatak kapasitesi İstanbul’un toplam yatak kapasitesinin %59’unu oluşturmaktadır. Fatih Otel Projesinde tarihi yarımada silüeti ile bütünleşmiş bir mimari anlayış benimsenmiştir. Fatih Oteli’nin 2023 yılı Eylül ayında müşteri kabulü yapması planlanmaktadır.

Proje Özellikleri

Proje Özellikleri

Proje Başlama/ Bitiş Tarihi Temmuz 2022/Haziran 2023
Arsanın Yeri İstanbul İli Fatih İlçesi, Akşemsettin Mah. 2028 Ada, 49 Parsel
Arsa Sahibi Fuzul Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı A.Ş.
Paylaşım Oranı TAM
Proje Tipi Yap – İşlet
Satış Şekli Yap – İşlet
İnşaat İlerleme Seviyesi 25%
Projedeki Blok/Bölüm Sayısı 1 Blok/ 47 Otel Odası
Bağımsız Bölüm Tipleri 47 oda(96 yatak, 96 kişilik), 1 adet lokanta(aynı zamanda kahvaltı salonu), 2 adet 20 kişilik toplantı salonu, 1 adet 18 kişilik çok amaçlı salon, lobi bar, aletli spor salonu, hamam, sauna, 1 adet satış birimi, kat ofisi.


İstanbul İli Fatih İlçesi, Akşemsettin Mah. 2028 Ada, 49 Parsel, 446,22 m2 yüzölçümlü Şirket’in kendi arsası üzerinde geliştirilen otel projesi 4 yıldızlı, toplam 47 oda(96 yatak, 96 kişilik), 1 adet lokanta(aynı zamanda kahvaltı salonu), 2 adet 20 kişilik toplantı salonu, 1 adet 18 kişilik çok amaçlı salon, lobi bar, aletli spor salonu, hamam, sauna, 1 adet satış birimi, kat ofisinden meydana gelmektedir. 3.354,81 m2 inşaat alanına sahip olan Fatih Otel Projesinin 28.12.2021 tarihli “Onaylı Mimari Proje” ve 20.10.2008 tarih, 2008/763 no.lu ve 31.12.2021 tarih 2021/400527 no.lu “Yapı Ruhsatları” mevcuttur.

Çevre ve Konum

Çevre ve Konum

Şehrin Gerçek Merkezinde Sosyal Bir Yaşam.

Proje alanı, geleneksel ticaret merkezi niteliğinde olan Fatih ilçesinde yer almaktadır. İstanbul’un erişimi en kolay ilçelerinden biri olan Fatih’in kimliğini tarihi dokusu ve bu dokuyla bütünleşen turistik yapıları oluşturmakta olup ilçe merkezinin gelişimi de geleneksel ticarete ve turizme göre şekillenmiştir. Söz konusu proje alanı, Akşemsettin Mahallesi sınırları dahilinde, Adnan Menderes Vatan Bulvarı üzerinde yer almaktadır. Projenin bölgenin ticari, hizmet ve kamu binalarının yoğunlaştığı Adnan Menderes Vatan Bulvarı’nın yakınında yer alması dolayısıyla reklam kabiliyeti oldukça yüksektir.

Proje alanının yakın çevresinde İstanbul İl Özel İdaresi, Fatih Belediyesi, Fatih İlçe Kaymakamlığı, İstanbul Emniyet Müdürlüğü, İstanbul Vergi Dairesi gibi büyük kamu kurumları ile Bezmialem Vakıf Hastanesi, Çapa Üniversitesi, Vakıf Gureba Hastanesi gibi bilinirliği yüksek sağlık kurumları yer almakta olup Aksaray metro istasyonu, Horhor antikacılar çarşısı, Aksaray yer altı çarşısı, Valide Sultan Camii, ticari ve tarihi kimliği kuvvetli olan, çeşitli banka ve dükkanların yoğun olduğu Atatürk Bulvarı da proje alanına yakın konumdadır. Ayrıca bölgedeki tek alışveriş merkezi olan Historia AVM, değerleme konusu taşınmaza oldukça yakın mesafede konumludur. Proje alanının konumlu olduğu aksın yaya ve araç yoğunluğu oldukça yüksektir.

Projenin geliştirildiği arsa düze yakın bir topografik yapıya sahip olup dikdörtgene benzer bir geometrik yapıya sahiptir. Mevcut durumda etrafı trapez sac ile çevrili olan parselin Adnan Menderes Bulvarı cephesinden girişi bulunmaktadır.

28.12.2021 tarihli onaylı mimari projesine istinaden 3.354,81 m2 alanlı otel için yapı ruhsatı alınmıştır. Söz konusu mimari projeye göre otel, 2 bodrum kat + zemin kat + 4 normal kat + çatı katı olarak tasarlanmış olup toplam 8 kattan ve 47 adet odadan oluşmaktadır.

Projeye göre binanın 2. bodrum katında; kazan dairesi, 2 depo, su deposu, hidrofor odası, yangın su deposu, sığınak, mutfak depo; 1. bodrum katında; masaj, sauna, hamam odaları, fitness merkezi, resepsiyon, toplantı odaları, ofisler, kahvaltı salonu, mutfak alanları; zemin katında; 2 adet dükkan, lobi alanı, resepsiyon alanı, ön büro, lobby kafe; normal katların her birinde ise 10 adet oda bulunmakta olup çatı katı ise projesine göre 3 adet oda ve teras alanından oluşmaktadır.

Diğer Projeler